Experience

Advisory Board Member and Director, intertwine

2017 (Board) to present
2019 (Director) to present

intertwine is both an organisation and a network of intersectional organisations working together with non-profit organisations to understand and move beyond oppression and injustice.

Technology Coordinator, Australian Student Christian Movement

2013 to present

  • Development and administration of Drupal website
  • Facebook, Twitter, and Mailchimp support
  • Administration of database of members and supporters (CivCRM)

Data Coordinator (Melbourne and Richmond), Australian Greens Victoria

June to December 2018

I managed the data systems that supported the Greens’ field campaign for the 2018 Victorian state election in the electorates of Melbourne and Richmond. This role involved advising campaign staff on the use of NationBuilder, developing and revising workflows for data cleaning, import, and export, and managing a team of volunteers responsible for data entry and IT support.

Project Officer, Digital Studio, Faculty of Arts, University of Melbourne

September to December 2016

The Digital Studio is a collaborative space for digital humanities research in the University of Melbourne.

  • Helped curate exhibition/demonstration content for the launch of the Digital Studio (October 2016)
  • Conducted background research on content and technologies being showcased
  • Audited and ordered IT, VR, and media equipment
  • Administrative support to the Assistant Dean (Digital Studio)

Assistant Systems Organiser, Adam Bandt Federal Election Campaign

June 2016

  • Compiled door-knocking and phone-banking lists in NationBuilder to support the field campaign
  • Trained and organised data entry volunteers
  • With the Lead Systems Organiser, supported campaign volunteers and staff with training, technical support, data management and other campaign processes

Research Assistant, Centre for Advancing Journalism, University of Melbourne

February 2016

  • Helped classify Australian media content relating to violence against women to assist in a content analysis project

Presenter, JOY 94.9

2015 to 2016

  • Presenter, producer and podcast editor on the Spirit Lounge
  • Presenter and producer on The Informer

Freelance Technology Consultant

2013 – 2016

Helped clients to plan and implement digital solutions using the following technologies:

  • Drupal content management system
  • NationBuilder contact database and content management system
  • WordPress content management system

Clients and projects included:

  • NationBuilder consultant, Darebin Climate Action Now (April – December 2016)
  • NationBuilder consultant, Women’s Electoral Lobby (June – September 2015)
  • NationBuilder consultant, Project Respect (March – August 2015)
  • NationBuilder consultant, Beyond Zero Emissions Energy Freedom Project (January – February 2015)
  • WordPress developer and technology consultant, Eugénie Austin, visual artist (July 2014 – July 2015)
  • Drupal developer and technology consultant, Australian Greens Victoria (April – June 2014)
  • Contract Drupal developer, Portable Studios (March 2013 – February 2014)

Volunteer, Adam Bandt Federal Election Campaign

2013

One of hundreds of volunteers working on Adam Bandt’s successful re-election campaign for the Federal Division of Melbourne.

  • Data entry, NationBuilder administration, data analytics
  • Carlton North field team
  • Carlton South booth captain

Lead Developer, MoatMedia

2012 – 2013

  • Hurll Nu-Way website
    • Built a new website using Drupal 7
    • Developed custom modules for managing and displaying product catalogue
    • Built a custom responsive theme from agency designs

Web Developer, United Faculty of Theology

2010 – 2012

  • Oversaw migration of website from Drupal 6 to Drupal 7
  • Developed custom timetable feature
  • Built custom themes from designs provided by client

Research Assistant, Trinity College Theological School

2011 – 2012

  • Moodle course administration for the Theology Online programme

Research Assistant, Centre for Health and Society, University of Melbourne

2008 – 2012

  • Web developer on the Founders and Survivors project
    • Built a public website frontend using Drupal
    • Developed integration between webform submissions and custom research database
  • Tutor, medical humanities subjects in the Centre for Health and Society

Research Assistant, Murdoch Children’s Research Institute

2000 – 2008

Based at the Clinical Epidemiology and Biostatistics Unit, which provides research support to staff at the Royal Children’s Hospital (Melbourne) and Murdoch Children’s Research Institute.

  • Data management and basic descriptive statistics using Stata and R

Data Coordinator, Victorian Lifestyle and Neighbourhood Environments Study, University of Melbourne

2005 – 2006

Based at the Key Centre for Women’s Health in Society.

  • Management of survey/questionnaire data using Stata and R

Library Officer, City of Boroondara Library Service

1998 – 2003

  • Customer service
  • Shelving and sorting books and media items

Education

Graduate Diploma in Theology and Graduate Diploma in Church History
University of Divinity, 2007 – 2012

Master of Public Health
University of Melbourne, 2004 – 2007

Bachelor of Arts
University of Melbourne, 1994 – 1998